Producenci
Promocje
Zmiękczacz Pentair RiverSoft 15
Zmiękczacz Pentair RiverSoft 15

2 629,00 zł

Cena regularna: 3 285,00 zł

Najniższa cena: 3 285,00 zł
szt.
Kran trójdrożny Flat Chrom WŁOCHY
Kran trójdrożny Flat Chrom WŁOCHY

690,00 zł

Cena regularna: 890,00 zł

Najniższa cena: 890,00 zł
szt.
Produkt dnia
Zmiękczacz Pentair RiverSoft 15
Zmiękczacz Pentair RiverSoft 15

2 629,00 zł

Cena regularna: 3 285,00 zł

Najniższa cena: 3 285,00 zł
szt.
STOP MikroPlastik

 

 

Plastik jest dosłownie wszędzie. Nasza piękna błękitna planeta tonie w plastiku, znajdziemy go w lasach, w glebie, w naszych rzekach, morzach i oceanach oraz w naszym pożywieniu i tym co pijemy!

 

Co to jest mikroplastik?

Mikroplastik – cząsteczki tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 mm. Mikroplastik powstaje w trakcie produkcji wielu produktów, między innymi opakowań do żywności, elektroniki, samochodów, zabawek, kart kredytowych, ubrań, brokatupasty do zębów czy kremów z filtrem. Powstaje on również na skutek powolnej degeneracji tworzyw sztucznych, na przykład butelek PET.

Mikroplastik rozróżnia się na mikroplastik pierwotny i mikroplastik wtórny. Pierwotny to już wyprodukowane, przy produkcji chociażby kosmetyków czy ubrań, cząsteczki w małych rozmiarach. Mikroplastik wtórny powstaje w wyniku rozdrobnienia cząsteczek z większych produktów pochodzenia sztucznego. Za sprawą działania różnych czynników, np. promieniowania UV, zmian temperatur, polimery są degradowane i rozpadają się na coraz to drobniejsze fragmenty. Cząsteczki mniejsze niż 5 mm określa się mianem mikroplastiku, a wielkości poniżej 1 µm jako nanoplastiki.

Nanoplastik - w ciągu ostatnich lat naukowcy zaczęli coraz częściej używać terminu nanoplastiki przy opisywaniu cząstek mniejszych niż kilka mikrometrów. Jedną z przyczyn popularyzacji terminu jest fakt, że nanoplastiki są zdecydowanie trudniejsze do odizolowania z otoczenia niż mikroplastiki. Zwraca się też uwagę na to, że – dzięki jeszcze mniejszemu rozmiarowi cząsteczki – istnieje ryzyko większej penetracji tkanek organizmów niż w przypadku mikroplastików. W 2022 po raz pierwszy wykryto obecność nanoplastiki na obu biegunach Ziemi

Występowanie i zagrożenia

Mikroplastik szczególnie zagraża organizmom żyjącym w morzach i oceanach. Jest zjadany przez żyjące tam zwierzęta i w ten sposób podróżuje w górę łańcucha pokarmowego. Okazało się, że nawet 700 gatunków stworzeń jest narażonych na zmiany w zachowaniu, obrażenia narządów, a nawet śmierć w wyniku kontaktu z mikroplastikiem. Np. u bezkręgowców wodnych drobinki tworzyw sztucznych zmniejszają apetyt, osłabiają płodność, spowalniają rozwój larw. U ryb mogą powodować strukturalne uszkodzenia jelit, wątroby czy mózgu, co zaburza równowagę metaboliczną, zachowanie i płodność

Cząsteczki mikroplastiku występują w dużych ilościach na plażach, w piasku – na głębokości nawet kilkudziesięciu centymetrów. Naukowcy zaobserwowali również, że mikroplastik występuje nawet w Arktyce w badanym przez nich składzie pokrywy lodowej. Jak wynika z najnowszych badań, cząsteczki mikroplastiku są zagrożeniem nie tylko dla zwierząt żyjących w wodach. Przenoszone mogą być również przez owady, co oznacza, że mogą zalegać również w organizmach zwierząt żywiących się owadami. Zanieczyszczenie gleby mikroplastikiem może powodować zaburzenie jej funkcjonowania i negatywnie wpływać na funkcjonowanie kolejnych organizmów

Już w  2018 roku na osobach z Wielkiej Brytanii, Finlandii, Włoch, Holandii, Polski, Rosji i Austrii zostało przeprowadzone badanie; w kale wszystkich uczestników badania natrafiono na mikroplastik. Badacze sugerują, że do ciał badanych przedostał się wraz z pożywieniem. We wcześniejszych badaniach udowodniono obecność mikroplastiku w wodzie z kranu, wodzie butelkowanej, rybach oraz piwie. Obecność tworzyw sztucznych w organizmach ludzi może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Przykładowo Bisfenol A wstępujący w plastiku może zaburzać gospodarkę hormonalną

Plastik mamy już we krwi!

W 2022 roku badacze z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie wykryli obecność plastiku w 17 próbkach krwi z 22 badanych. Według autorów badania połowa badanych próbek krwi miała w sobie ślady plastiku typu PET, a druga połowa polistyrenu.

Plastik w krwi jest transportowany po ciele i wielkim pytaniem jest, jak duże szkody wywołuje. Jak długo utrzymuje się w organizmie, w których organach się osadza i czy jest czynnikiem rakotwórczym, czy przekracza barierę krew-mózg? Na te wszystkie pytania nie ma jeszcze odpowiedzi.

 

Czy wiesz, że co tydzień zjadasz ilość plastiku odpowiadającą wadze karty kredytowej?

 mikroplastik2

Zwracanie uwagi na rodzaj opakowania produktów, które kupujemy i spożywamy jest ważne nie tylko ze względu na ochronę środowiska naturalnego ale również ze względu na nasze zdrowie.

Czy wiesz, że coraz powszechniejszym składnikiem naszej diety są już nie tylko witaminy i mikroelementy, ale także plastik? Coraz więcej badań dowodzi, że w organizmie człowieka znajduje się coraz więcej mikrocząsteczek plastiku. Plastik to już nie tylko element opakowania, ale także składnik naszej codziennej diety

Szacuje się, że każdego dnia, przez 365 dni w roku ludzie wrzucają do mórz i oceanów ciężarówkę plastiku.

Tym samym w 2050 r. w morzach może być więcej tworzyw sztucznych niż ryb.

Badania przeprowadzone w USA pokazują, że obywatele Stanów Zjednoczonych konsumują co roku ponad 70 tys. cząsteczek mikroplastiku znajdujących się w jedzeniu i wodzie. Obecnie wiadomo, że spożycie mikroplastiku przez organizmy żywe może prowadzić do zmian chorobowych przewodu pokarmowego, zapalenia tkanek, problemów z wątrobą, powstawania nowotworów i zaburzeń endokrynologicznych. Mikroplastik może również ułatwiać przenoszenie toksycznych związków chemicznych i patogenów.

Z badania wynikło również, że picie wody z plastikowych butelek nie jest zdrowe. Amerykanie, którzy pili wyłącznie wodę butelkowaną, spożywali dodatkowe 90 tys. cząsteczek plastiku rocznie, w porównaniu do 4 tys. w przypadku osób, które piły tylko wodę z kranu.

Jak podaje WWF tygodniowo zjadamy taką ilość plastiku, która odpowiada wadze karty kredytowej lub

długopisu, przez trzy tygodnie wadze grzebienia, a miesięcznie…wadze wieszaka na ubrania!

zobacz : https://www.youtube.com/watch?v=0F3fEDSAAv8

 

 

 

Mikroplastik w wodzie butelkowanej

 

 mikroplastik3

 

Do produkcji plastikowych butelek najczęściej stosowany jest polipropylen i politereftalan etylenu, czyli dobrze znane skróty PP oraz PET. To właśnie ich cząsteczki są najczęściej wykrywane jako mikroplastik.

Badania przeprowadzone w 2018 roku wskazują, iż w każdym litrze wody butelkowanej znajduje się średnio 325 cząstek plastiku. Warto dodać, iż badanie obejmowało wodę pochodzącą łącznie z 259 butelek, z 19 lokalizacji w 9 krajach. Badaniu poddano wodę różnych marek.

Co ważne: niektóre z badanych butelek wody zawierały aż 10 000 cząstek plastiku na litr!

Najczęściej w wodzie butelkowanej zawarte były cząsteczki polipropylenu, który wykorzystywany jest do produkcji nakrętek do butelek.

W wodzie z kranu mikroplastik również występuje ale jest go zdecydowanie mniej.

  

Jak ograniczyć spożywanie mikroplastiku?

 

Najważniejsze wskazówki, dzięki którym można ograniczyć o 95% konsumpcję mikroplastiku to:

- unikanie wody butelkowanej i innych napojów w butelkach plastikowych (często samo przetrzymywania napojów w butelkach przez wiele dni, tygodni czasem na słońcu dodatkowo zwieksza ilość wytrąconych związków chemicznych.

- używanie wysokiej jakości domowych filtrów wody, które usuwają mikrodrobiny plastiku z wody kranowej

- zmniejszenie spożycia wszelkiego rodzaju skorupiaków (jest to żywność o najwyższym stężeniu mikrodrobin plastiku)

- unikanie kosmetyków oraz pasty do zębów z mikrokulkami

Dbajmy też o to, aby ograniczyć do minimum ilość produkowanych przez plastikowych odpadów, które na końcu swojej drogi wrócą niestety znów do nas. 

 

Czy filtry do wody są w stanie zatrzymać mikroplasitk?

 

Na szczęście mamy już takie filtry.  Filtr kuchenny zatrzymujący mikroplastik to podwójna korzyść – dla Twojego organizmu, bo redukuje ilość spożywanego plastiku oraz globalnie dla środowiska, gdyż mając idealną wodę w kranie nie kupujesz już kolejnych plastikowych butelek. 

Korzysta twoje zdrowie i cała planeta!

Firma PENTAIR EVERPURE otrzymała oficjalny certyfikat gwarantujący zatrzymywanie mikroplastiku NSF-401 na filtry z grupy Fiberdyne i Precoat.

ALASKA WATER wybrała najlepsze filtry i oferuje je dopasowując ich wydajność do potrzeb Klienta - czy jest to 4-osobowa rodzina czy duży hotel, czy klub sportowy. Sprawdź jak możesz ochronić siebie, swoją rodzinę i firmę przez mikroplastikiem w wodzie. Wszystkie filtry z certyfikatem znajdziesz TUTAJ

 

Idealny zestaw dla Twojej rodziny ALASKA ZESTAW EKO – 2FC-S - zobacz więcej

eco

 

 

Usuwanie mikroplastiku z wody zapewnia również system odwróconej osmozy RO Alaska, w której zastosowaliśmy membranę osmotyczna Pentair GREEN 75.

RO Alaska - zobacz więcej. 

 

 

 

 

Źródła:

1.Microplastics in the environment: characteristic, identification and potential risk. Annales Universitatis Mariae Curie-Sklodowska, sectio AA–Chemia71(2),

2.Microplastics in drinking water. World Health Organization 2019

3. strona www.wikipedia.pl

4. strona www.wwf.pl

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl